Пет държави, в които е забранено празнуването на Коледа
Въпреки че Коледа в много части на света е символ на сплотеност, раздаване на подаръци и мир, в някои страни тази традиция не е разрешена, така че забраните често включват провеждане на публични събития, публични литургии или коледни изложби. Освен това в някои страни не е разрешено поставянето на коледна украса на обществени места. Лицата, които нарушават тези закони, могат да бъдат наказани.
В тези страни хората трябва да празнуват в лични кръгове, като избягват открити и публични прояви.
Сомалия
Правителството в Сомалия от години налага забрана за празнуване на Коледа и Нова година. Тази забрана е в сила от 2009 г. и е в съответствие с прилагането на шериата в страната.
Една от основните причини е загрижеността им за възможни атаки от ислямистки групи. Според държавен служител от Министерството на вероизповеданията тържествата нямат нищо общо с исляма, поради което се смятат за нежелателни.
Въпреки че откритите коледни тържества, като тези в хотели или обществени места, са забранени за всички сомалийци, чуждестранните граждани все още имат правото да празнуват празниците частно в домовете си. Кметът на столицата Могадишу Юсуф Хюсеин Джимале уточни, че тези ограничения се отнасят само за мюсюлманите, докато немюсюлманите са свободни да празнуват Коледа без никакъв натиск.
Той добави, че целта на тази мярка е да се предотвратят евентуални атаки на въоръжени групировки срещу обществени събирания, особено от Ал Шабаб, която е свързана с Ал Кайда.
Северна Корея
В Северна Корея, при строгия комунистически режим на Ким Чен-ун, коледните празненства са строго забранени. Повечето от жителите на страната се определят като агностици или атеисти, а религиозните дейности са обект на интензивен правителствен надзор. Според доклад на Express публичните празненства на Коледа в Северна Корея са забранени от 1948 г., когато династията Ким започна да налага ограничения върху религиозните свободи в страната.
Въпреки че конституцията на Северна Корея гарантира свободата на религията, практиката показва, че религиозна свобода в страната почти липсва. Хората, заловени да участват в коледни служби или празненства, рискуват сериозни последствия, включително затвор, изтезания и дори екзекуция.
Бруней
Малката страна в Югоизточна Азия, управлявана от султан Хасанал Болкиах, забранява публичните празненства по Коледа. На жителите обаче е разрешено да празнуват празника насаме, при условие че уведомят властите предварително.
Забраната беше въведена през 2014 г. поради опасенията на властите, че прекомерните коледни празненства могат да подведат мюсюлманското население на Бруней. Нарушаването на закона може да доведе до сериозни наказания, включително глоба до 17 000 евро или присъда затвор до пет години.
Иран
В Иран, където по-голямата част от населението е мюсюлманско, публичните коледни тържества са забранени, както и дейности като украсяване на коледни елхи, украсяване на домовете с празнична украса или носене на празнични дрехи.
Тези, които не спазват тези закони, са изправени пред глоби или затвор. Въпреки това на християните в Иран е разрешено да празнуват частно в домовете или църквите си.
Таджикистан
Правителството в Таджикистан налага забрана за публични празненства по Коледа, за да поддържа социална и религиозна стабилност. Ограниченията включват забрана за коледни елхи, украса и празнично облекло на обществени места.
Освен това лицата, които нарушават тези разпоредби, могат да бъдат изправени пред глоби или лишаване от свобода. Въпреки забраната, както и в Иран, християните в Таджикистан все още могат да празнуват празника в домовете или църквите си.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.